Boks dla początkujących – podstawowe elementy treningu bokserskiego

Boks dla początkujących – podstawowe elementy treningu bokserskiego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsze ćwiczenia rozwijające umiejętności w sportach walki skupiają się na szlifowaniu zręczności, szybkości oraz wytrzymałości. Jak w praktyce wygląda pierwszy trening bokserski? 

Utrzymanie tempa

Jednym z podstawowych elementów składających się na efektywność treningu bokserskiego jest szybkość poruszania się zawodnika. Odpowiednie tempo dotyczy nie tylko pracy nóg, ale także szybkości zadawanych ciosów.

Praca nad prędkością zawodnika opiera się na zmiennej intensywności. W praktyce oznacza to, że podczas treningu ćwiczenia są wykonywane wymiennie, tak by zmieniać i zwiększać obciążenie. Dzięki temu organizm zawodnika ma okazję przyzwyczaić się do zmiennego tempa i wykonywać przyspieszone ruchy, na przykład wyprowadzanie serii ciosów ze zwiększoną intensywnością i lepszym tempem.

Umiejętność szybkiego poruszania się w boksie można ćwiczyć za pomocą gier zespołowych, zabaw ruchowych czy konkretnych ćwiczeń, takich jak wyrzuty i krzyżowanie rąk, skręty tułowia, wysoki bieg bokserski, skakanie na skakance czy wymachy rąk.

Zwiększenie siły

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas początkowych etapów treningu bokserskiego, jest wzmocnienie mięśni. Siła jest jednym z kluczowych elementów skutecznego zadawania ciosów, dlatego praca nad jej zwiększeniem powinna rozpocząć się już od pierwszej serii treningowej. Ćwiczenia wpływające na zwiększenie siły zawodnika opierają się na wykorzystywaniu obciążeń, które angażują do pracy mięśnie w bardziej intensywny sposób.

W celu uzyskania widocznych efektów zwiększenia siły podczas ćwiczeń można wykorzystywać specjalistyczne przyrządy sportowe oraz proste wyposażenie, takie jak ciężarki czy sztanga. Podczas zajęć rozwijających siłę zawodnika warto pamiętać o systematycznym i bezpiecznym zwiększaniu obciążeń, tak by nie doszło do kontuzji, urazów czy przeciążenia organizmu. Z tego powodu ćwiczenia takiego typu powinny odbywać się pod nadzorem doświadczonego trenera personalnego, który odpowiednio dobierze obciążenie do możliwości zawodnika.

Trening siłowy może wpływać na widoczny przyrost masy mięśniowej, dlatego podczas okresu przygotowań warto zadbać o zbilansowaną dietę, która będzie dostarczać organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie nie będzie wpływać na zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej.

Poprawa wytrzymałości organizmu

Boks to także jedna z tych dyscyplin sportowych, która wymaga dużej wytrzymałości organizmu, nie tylko na poziomie profesjonalnym, ale także podczas amatorskiego treningu. Intensywne ćwiczenia oraz same walki wymagają dużej odporności zarówno psychicznej, jak i fizycznej, na którą składają się umiejętność utrzymania szybkiego tempa, baza tlenowa, wytrzymałość mięśni oraz zręczność.

Zwiększenie dopływu tlenu do organizmu oraz umiejętność prawidłowego oddychania podczas wysiłku fizycznego można poprawić poprzez szereg ćwiczeń prowadzonych w interwałach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę pracy z tlenem jest bieganie. Regularne treningi biegowe mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój bazy tlenowej już po kilku miesiącach systematycznych ćwiczeń. Do sesji treningowych poprawiających wytrzymałość organizmu warto także włączyć pływanie, jazdę na rowerze, skakanie na skakance, przysiady z podskokiem czy burpees.

Zdj. główne: Arisa Chattasa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*