Jak wygląda ogólnorozwojowy trening lekkoatletyczny?

Jak wygląda ogólnorozwojowy trening lekkoatletyczny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szeroko pojęta lekkoatletyka niezmiennie stanowi jedną z najchętniej wybieranych dziedzin wśród początkujących adeptów sportu. Zanim zdecydujemy się na konkretną dyscyplinę, warto pomyśleć jednak o treningu ogólnorozwojowym.

Pomimo że wczesna specjalizacja sportowa straciła w ostatnim czasie wielu zwolenników, jej piętno odciśnięte na sposobie szkolenia i rezultatach młodzieży wciąż pozostaje aż nadto widoczne. Przedwczesny trening specjalistyczny – choć początkowo w rzeczy samej może prowadzić do błyskawicznego przyrostu wyników – ostatecznie skutkuje stabilizacją, wobec której dany zawodnik nie osiąga apogeum swoich możliwości. Okazuje się, że tak naprawdę kluczową rolę w lekkiej atletyce (zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim) odgrywa trening ogólnorozwojowy, polegający na wszechstronnym rozwijaniu sprawności. 

Trening ogólnorozwojowy – początek czegoś więcej

Właściwie zaplanowany, a następnie zrealizowany przebieg kariery lekkoatlety powinien składać się z trzech zasadniczych etapów. Pierwszym z nich jest tzw. etap treningu podstawowego. W idealnej sytuacji przyszły zawodnik rozpoczyna go stosunkowo wcześnie, bowiem w wieku 11–12 lat. Polega on przede wszystkim na nabywaniu pewnych nawyków ruchowych i ogólnej sprawności, które okażą się niezbędne podczas dalszej przygody ze sportem.

Na trening podstawowy składają się ćwiczenia mające na celu podniesienie wydolności organizmu, takie jak różne warianty biegu w miejscu, podskoki, przysiady, pompki czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu. Znakomicie w kontekście rozwoju sprawności sprawdzają się również różnego rodzaju gry i zabawy z rówieśnikami. Warto mieć na uwadze, że wszelkie aktywności powinny odbywać się pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty – chodzi tu bowiem nie tylko o poprawne wykonanie treningu, ale również bezpieczeństwo. Chociaż do tej pory największą wagę przywiązywano do ćwiczenia specjalistycznego, to aktualnie coraz głośniej mówi się, że to właśnie – często niedoceniany przez szkoleniowców – początkowy trening ogólnorozwojowy (podstawowy) najbardziej pomaga lekkoatlecie w odnoszeniu sukcesów.

Co dalej?

Dopiero gdy dany kandydat pomyślnie przejdzie trening podstawowy, jest w pełni gotowy, by rozpocząć kolejny etap, czyli etap treningu ukierunkowanego. Druga część kształcenia jest już podporządkowana przygotowaniu zawodnika względem potrzeb wybranej dziedziny. Dzięki temu tworzy się swego rodzaju fundament pod przyszłą specjalizację. Po wybraniu konkretnej specjalizacji można przystąpić do etapu treningu specjalistycznego. Jak sama nazwa wskazuje, skupia się on już właściwie tylko na doskonaleniu tej spośród dyscyplin, do której młody adept sportu wykazuje największe predyspozycje. Jeśli wcześniejszy trening ogólnorozwojowy przebiegł pomyślnie, osiągnięcie mistrzostwa w danej dziedzinie stanie się zdecydowanie bardziej realne!

Zdj. główne: Chase Kinney/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*