Sam kask to za mało. Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w rugby?

Sam kask to za mało. Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w rugby?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kontaktowy i brutalny sport wymaga odpowiedniego wyposażenia, które zapewni zawodnikom bezpieczeństwo. Jakich elementów sprzętu nie powinno zabraknąć podczas treningu?

Buty i strój sportowy

Podstawowym elementem wyposażenia każdego zawodnika jest prawidłowo dobrany ubiór pozwalający na komfortowe prowadzenie rozgrywki. 

Buty do rugby, podobnie jak obuwie stosowane do gry w piłkę nożną, mają specjalne korki ułatwiające poruszanie się po trawiastej nawierzchni. Zawodnicy trenujący na trawie powinni wyposażyć się w specjalne buty ze wzmacnianą cholewką i wygodną podeszwą. W zestawie można także znaleźć dodatkowe wkręcane korki wykonane z aluminium, które zwiększają stabilność stopy podczas biegu i poprawiają przyczepność do nawierzchni.

Klasyczny strój do rugby zawiera w sobie również krótkie spodenki, koszulkę z przewiewnego materiału oraz termoaktywną bieliznę, która zapobiega przegrzaniu. Większość zawodników decyduje się także na stosowanie długich skarpet, w które można włożyć specjalne ochraniacze na łydki, zmniejszające ryzyko wystąpienia urazów tkanki mięśniowej i stabilizujące nogę podczas ruchu.

Kask

Kluczową częścią sprzętu do gry w rugby jest kask. To właśnie on ma za zadanie chronić zawodników przed ciężkimi urazami głowy i kontuzjami kręgów szyjnych. Dyscyplina ta jest bardzo kontaktowa, często brutalna, dlatego prawidłowo dobrane wyposażenie może ochronić gracza przed niepożądanymi uderzeniami prowadzącymi nawet do wstrząśnienia mózgu. 

Kask przeznaczony dla zawodników uprawiających rugby jest zazwyczaj wykonany z pianki i poliestru. Sprzęt powinien idealnie dopasowywać się do kształtu głowy zawodnika i dobrze przylegać do chronionej powierzchni. Kask nie powinien ograniczać pola widzenia, dlatego większość modeli umożliwia samodzielne dopasowanie jego rozmiaru za pomocą paska przymocowanego z tyłu kasku oraz ścigacza znajdującego się na brodzie. Rozmiar sprzętu jest dobierany na podstawie obwodu głowy.

U każdego z producentów rozmiary mogą się nieco różnić, jednak standardowo największe modele są przygotowane dla graczy o obwodzie głowy około 60 centymetrów, natomiast najmniejsze od 54 do 55 centymetrów.

Ochraniacze 

Ostatnim elementem wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo podczas gry w rugby są ochraniacze. W związku z kontaktowym charakterem, wynikającym ze specyfiki dyscypliny, gracz powinien wyposażyć się w kilka najważniejszych ochraniaczy. Pierwszym z nich jest specjalna nakładka na zęby, podobna do tej, z której korzystają zawodnicy sportów walki. 

Ochraniacze na zęby zmniejszają ryzyko urazów szczęki, pochłaniają wstrząsy, a także wpływają na niższy poziom odczuwania przyjmowanych uderzeń. Większość  modeli jest uniwersalna, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu szczęki zawodnika, nie przeszkadza w przełykaniu śliny czy oddychaniu.

Wśród ochraniaczy na całe ciało można znaleźć specjalne podspodenki z piankowym wypełnieniem chroniącym mięśnie ud, koszulki z pianką chroniącą tors i kręgosłup, ochraniacze na łydki umieszczane w skarpetkach czy nakolanniki, które stabilizują nogę podczas ruchu. Dobór odpowiednich ochraniaczy to kwestia indywidualna, należy jednak pamiętać, że rugby wymaga odpowiedniej ochrony, dlatego warto maksymalnie zabezpieczyć swoje ciało przed wszelkimi urazami.

Zdj. główne: Olga Guryanova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*