Przesunąć granice wytrzymałości. W czym pomaga sportowcom odzież kompresyjna?

Przesunąć granice wytrzymałości. W czym pomaga sportowcom odzież kompresyjna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od kiedy odzież kompresyjna pojawiła się na rynku, zyskała ogromne grono fanów. Używają jej zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Według zapowiedzi producentów odzież ta pozwala przesuwać granice, a także osiągać coraz lepsze wyniki. Czy rzeczywiście tak jest? Czy odzież kompresyjna faktycznie działa?

Czym jest odzież kompresyjna i jak działa?

Odzież kompresyjna została specjalnie zaprojektowana, aby oddziaływać na mięśnie w określony sposób. Najczęściej mówi się, że produkty tego typu pozwalają zmniejszyć wstrząsy i wibracje mięśni. Efekty takiego działania możliwe są dzięki mocnemu otuleniu partii ciała. Pierwsze treningi w takim stroju mogą sprawiać, że dziwnie będziemy się czuli, jednak jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Mimo początkowego dyskomfortu można bardzo szybko się do niej przekonać.

Specjalny splot włókien wraz z miejscowym uciskiem powoduje, że krążenie w tych częściach ciała znacznie się usprawnia. Przekłada się to oczywiście na dostarczanie większej ilości tlenu do mięśni, co powoduje podniesienie ich wydolności i pozwala im pracować znacznie ciężej. Dzięki temu treningi nie są dla nas tak dużym dyskomfortem, a uczucie zmęczenia jest mniejsze. Odpowiednia kompresja mięśni i ścięgien sprawia, że szybciej się one regenerują. Jest to zasługa lepszej utylizacji produktów ubocznych powstających w mięśniach podczas ciężkiego treningu.

Odzież kompresyjna korzystnie wpływa na termoregulację i bardzo dobrze absorbuje pot oraz wilgoć. Dzieje się tak, ponieważ materiał szybko oddaje nagromadzone ciepło na zewnątrz, nie doprowadzając do przegrzania organizmu. Ponadto specjalne włókna nie gromadzą wody, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania odzieży kompresyjnej. Dodatkowo jest ona tak skonstruowana, aby chronić skórę przed temperaturami na zewnątrz, co jest szczególnie istotne w zimowe dni.

Jak działa odzież kompresyjna? 🤔

Opublikowany przez Fit Wiedza Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Jakie odczucia mają sportowcy ubrani w odzież kompresyjną?

Biegacz odczuwa stosowanie odzieży kompresyjnej na kilka sposobów. Jeśli włożymy spodenki kompresyjne, będą one powodować silny ucisk mięśni ud, co sprawi, że od razu zrobi nam się cieplej. W pierwszym momencie taki ucisk z reguły nie jest komfortowy, jednak jest to chwilowe odczucie, które szybko mija. Spodenki kompresyjne pozwalają na lepszą kontrolę mięśni. W trakcie biegu nie kołyszą się one i nie są poddawane drganiom. Uczucie stabilizacji towarzyszy nie tylko na początku, ale również podczas wykonywania całej jednostki treningowej. Większość producentów stosuje do ich wykonania materiał najwyższej jakości, który sprawia, że taka odzież zachowuje swoje właściwości na długie lata.

Tkanina oplatająca mięśnie działa trochę jak pancerz. Dzięki niej stopy lądują stabilnie na podłożu, co przekłada się na bezpieczeństwo i znaczne minimalizuje ryzyko urazu. Ponadto na wyboistych i kamienistych trasach, getry kompresyjne chronią nogi przed skaleczeniami. Często zdarza się, że osoba biegnąca z przodu, wyrzuca za siebie drobinki kamieni, mogące zranić biegacza z tyłu. Należy jednak pamiętać o tym, że każda odzież kompresyjna ma swoją wytrzymałość.

Korzyści, jakie można zaobserwować po ubraniu odzieży kompresyjnej to z pewnością mniejsze zmęczenie po intensywnym biegu, a także walory stabilizacji nóg. Przekłada się to na mniejsze kołysanie mięśni w trakcie biegu i większy komfort treningu. Odzież kompresyjna nie zwiększa siły mięśni. Mimo tego, że wpływa ona na lepsze ukrwienie, to jednak praca włókien mięśniowych pozostaje bez zmian, czyli nie generuje się w nich większa energia pozwalająca zwiększyć siłę.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*