Ochraniacze piłkarskie bez tajemnic – jak działają i z czego są zrobione?

Ochraniacze piłkarskie bez tajemnic – jak działają i z czego są zrobione?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W karierze piłkarza niezwykle istotną rolę odgrywają nie tylko etyka pracy i talent, ale także podatność na różnego rodzaju urazy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie liczby kontuzji są odpowiednio dobrane ochraniacze. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Ochraniacze piłkarskie – budowa 

Ochraniacze piłkarskie z całą pewnością nie należą do skomplikowanych akcesoriów, więc  ich budowa również jest stosunkowo prosta. Na klasyczne odsłony tego sprzętu składają się  twarda płytka zewnętrzna (zazwyczaj wykonana z polipropylenu) oraz miękka pianka po wewnętrznej stronie. Kostki zawodników chroni natomiast plastikowy, kompresyjny materiał z plastikowymi wkładkami znajdującymi się w najbardziej narażonych na kontuzje miejscach. Warto mieć na uwadze, że budowa ochraniaczy będzie się nieco różniła w zależności od ich rodzaju.

Ochraniacze piłkarskie – funkcja 

Podstawowym zadaniem ochraniaczy piłkarskich jest ochrona tzw. golenia, czyli najbardziej  narażonego na urazy elementu nogi. Wielu piłkarzy miało wątpliwą przyjemność przekonać  się na własną skórę, że czasem wystarczy chwila nieuwagi, by rywal nieumyślnie zamiast w piłkę trafił w nieosłoniętą część nogi. Pomijając fakt, że kopnięcie w piszczel nie jest niczym przyjemnym, to dodatkowo może wykluczyć nas z gry na długie miesiące. W ochraniacze piłkarskie powinni zainwestować więc nie tylko profesjonalni zawodnicy, ale także amatorzy.

Ochraniacze piłkarskie – wybór 

Podczas wyboru ochraniaczy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na swój własny komfort – muszą być one najzwyczajniej w świecie wygodne. Kluczową kwestię stanowi tu rozmiar, bowiem sprzęt nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Wyłącznie ochraniacze idealnie przylegające do nogi będą w stanie pełnić swoją funkcję. Na szczęście producenci oferują obecnie niezwykle szeroki wachlarz możliwości, w związku z czym każdy adept piłki   nożnej znajdzie coś dla siebie.

Ochraniacze piłkarskie – rodzaje

Jeśli chodzi o komfort użytkowania to warto zdawać sobie sprawę również z istnienia trzech rodzajów ochraniaczy piłkarskich. Każdy z nich różni się zarówno budową, jak i specyfiką, i każdy znajduje swoich amatorów. Który z typów ochraniaczy będzie najlepszy dla Ciebie? Oto ich krótka charakterystyka! 

Ochraniacze na golenie

Najczęściej spotykany rodzaj ochraniaczy piłkarskich. Prawdopodobnie to właśnie je mamy przed oczami, gdy mówimy o takich akcesoriach sportowych. Sprzęt ten został wyposażony w specjalne pasy, za sprawą których ochraniacze nie przesuwają się po  nogach piłkarza w trakcie meczu, a w efekcie nie przeszkadzają w grze.

Ochraniacze z rękawami kompresyjnymi

Ochraniacze, które składają się tylko z wsuwanej pod getry płytki zabezpieczającej. Rekompensatę w tym przypadku stanowią tzw. rękawy kompresyjne, które zakłada się na ochraniacze w celu utrzymania sprzętu w prawidłowej pozycji.

Ochraniacze na golenie i kostkę

Sprzęt wybierany zazwyczaj przez najmłodszych piłkarzy – na profesjonalną grę ten typ ochraniaczy jest zbyt ciężki i może negatywnie wpływać na dynamikę zawodnika. Zapewniają one jednak największe bezpieczeństwo, chroniąc zarówno piszczel, jak i staw skokowy za sprawą znajdującego się na dole przedłużenia.

Zdj. główne: Md Mahdi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*