Nie tylko wolny i karny – rodzaje rzutów w piłce ręcznej

Nie tylko wolny i karny – rodzaje rzutów w piłce ręcznej

Piłka ręczna jest dyscypliną kultową, ale choć rzuty wolne i karne nie kryją przed nami tajemnic, to istnieje jeszcze kilka rodzajów rzutów, o których powinien wiedzieć każdy kibic.

Rzut rozpoczynający grę

Nie sposób pomylić go z żadnym innym, bowiem to właśnie on oznacza rozpoczęcie danego spotkania. Najpierw dochodzi jednak do losowania, podczas którego rozstrzyga się bardzo istotna kwestia – która z dwóch drużyn otrzyma przywilej pierwszego zagrania w meczu. 

Rzut rozpoczynający grę – podobnie jak każdy inny – musi zostać wykonany we właściwy sposób. Zawodnik, który zagrywa pierwszą piłkę, powinien mieć styczność z linią środkową. Po usłyszeniu gwizdka arbitra szczypiornista ma trzy sekundy na wykonanie podania. Jeśli gracz zawiedzie, drużyna przeciwna otrzymuje rzut wolny. Identycznie karana jest sytuacja, podczas której zawodnicy z drużyny rozpoczynającej przekroczą linię środkową boiska.

W ten sam sposób rozpoczyna grę drużyna, która właśnie straciła bramkę. Wtedy gracze ekipy przeciwnej mają co prawda prawo znajdować się po przeciwnej stronie boiska, ale z wynoszącym 3 metry odstępem od zawodnika rozpoczynającego grę.

Rzut z linii bocznej

W tym przypadku zasady są jeszcze bardziej przejrzyste – rzut z linii bocznej wykonuje się w momencie, gdy piłka wyjdzie na aut. Co istotne, gracz wykonujący ten stały fragment gry nie czeka na gwizdek, tylko sam decyduje o wznowieniu gry. Dopóki piłka nie opuści jego dłoni, ma on obowiązek stać jedną stopą na linii bocznej. W międzyczasie przeciwnicy muszą stać przynajmniej 3 metry od wznawiającego grę.

Jeśli rzut z linii bocznej zostanie wykonany nieprawidłowo, można go powtórzyć.

Rzut od bramki

Rzut od bramki wykonuje się, gdy piłka przekroczy linię końcową boiska, a ostatnią osobą, która miała z nią kontakt, jest zawodnik ekipy atakującej. Ten sam rodzaj stałych fragmentów ma naturalnie miejsce, jeśli bramkarzowi drużyny broniącej uda się chwycić piłkę w ręce w polu bramkowym.

Bramkarz powinien wznowić grę jak najszybciej po przechwyceniu futbolówki. Jeśli tego nie zrobi, arbiter da mu na to kolejne 3 sekundy, ale później nie może zwlekać – w przeciwnym razie piłka znajdzie się w posiadaniu rywali.

Rzut wolny

Stały fragment gry, który z pewnością zna każdy miłośnik sportów drużynowych. Rzut wolny zazwyczaj ma miejsce w dokładnie tym samym miejscu, w którym chwilę wcześniej nastąpiło przewinienie gracza drużyny przeciwnej. Po popełnieniu błędu zawodnik powinien więc jak najszybciej umieścić piłkę w wyznaczonym przez arbitra polu.

Do przewinień karanych rzutem należą:

  • faul,
  • gra na czas,
  • znieważenie i inne przejawy niesportowego zachowania,
  • nieprawidłowo przeprowadzona zmiana,
  • błędy techniczne.

Rzut karny

Rzut karny dostarcza widzom zdecydowanie największej dawki emocji. To jedna z najgorszych możliwych do wymierzenia kar, podczas której arbiter zatrzymuje czas gry, stosując tzw. time out. Podobnie jak w przypadku większości stałych fragmentów w piłce ręcznej na wykonanie rzutu karnego zawodnikowi przysługują raptem 3 sekundy. Gracz egzekwujący rzut karny musi stać przynajmniej jedną nogą na podłożu, przy czym nie może przekraczać ani nawet mieć styczności z linią pola karnego. W przeciwnym razie przeciwnicy uzyskują rzut wolny.

Rzut karny musi zostać podyktowany, jeśli któryś z rywali:

  • wejdzie z piłką do własnego pola karnego (lub jeśli bramkarz z piłką je opuści),
  • w sposób rozmyślny zagra piłkę do własnego bramkarza,
  • nieprzepisowo przeszkodzi atakującemu w rzucie na bramkę w polu karnym.

Zdj. główne: Miguel Puig/unsplash.com

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *