Łucznictwo sportowe dla początkujących – sprzęt, technika, trening

Łucznictwo sportowe dla początkujących – sprzęt, technika, trening
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trening łucznictwa sportowego to nie tylko pasjonujące hobby, ale także świetny sposób na poprawienie kondycji fizycznej i sprawności umysłowej. Poznaj kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z tym sportem.  

Niezbędny sprzęt

Jednym z pierwszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę na początkowym etapie treningów łucznictwa sportowego, jest dobranie prawidłowego sprzętu. W tej kwestii o pomoc najlepiej zwrócić się do specjalistów zajmujących się łucznictwem zawodowo. Eksperci znający się na profesjonalnym sprzęcie pomogą dobrać wyposażenie do potrzeb osoby początkującej, której umiejętności i wymagania będą się zmieniać z czasem. 

W skład uniwersalnego sprzętu do uprawiania łucznictwa sportowego wchodzi przede wszystkim klasyczny łuk. Można go wypożyczyć w klubie łuczniczym, jednak jeśli przygoda z tym sportem ma być dłuższa, to warto zainwestować we własne wyposażenie. Przy zakupie klasycznego łuku należy zwrócić uwagę na naciąg pokazujący, jakiej siły będzie trzeba użyć, aby oddać precyzyjny strzał. U osób początkujących szacuje się, że optymalny jest przedział między 10 a 15 kilogramów. Miara ta odpowiada wysiłkowi fizycznemu, jaki mięśnie odczują przy oddawaniu strzału, podobnym do wyciskania takiej wagi. Taki poziom naciągu powinien pozwolić na swobodne oddanie strzału na odległość do 100 metrów. 

W wyposażeniu nie może zabraknąć także strzał, przy których wyborze warto skupić się na ich wadze, długości oraz materiale wykonania. Na początek wystarczy około 15 sztuk. Do zestawu należy dokupić także karwasz i rękawicę łuczniczą, które zmniejsza ryzyko kontuzji przedramienia czy uszkodzeń skóry palców.

Trening łuczniczy 

Kluczem do opanowania prawidłowej techniki oddawania strzału i dobrej celności jest regularny trening. Systematyczność w sporcie, także w łucznictwie, to podstawa do zwiększania swoich umiejętności. Szacuje się, że szczególnie na początkowym etapie treningi łucznicze powinny odbywać się co najmniej 2 razy w tygodniu. Ma to na celu nie tylko pracę nad łuczniczymi umiejętnościami, ale także przyzwyczajenie mięśni do nietypowej pozycji i dużego obciążenia. 

Pamięć  mięśniowa powinna zacząć funkcjonować stosunkowo szybko, dlatego warto pracować nad prawidłową pozycją często i intensywnie. Kilka jednostek treningowych w tygodniu nie powinno zbytnio obciążać organizmu i przeciążyć eksportowanych partii mięśniowych ramion, rąk czy pleców. 

Osoby początkujące powinny treningi rozpoczynać od oddawania strzałów na krótkich dystansach, do około 5 metrów. Wraz z poprawą umiejętności można zwiększać odległość, a także poziom naciągu cięciwy łuku. Każde zajęcia powinny odbywać się pod okiem profesjonalnego trenera, który będzie pomagał pracować nad prawidłowym ułożeniem ciała i precyzją strzału.

Technika

Kwestia opanowania właściwej techniki jest uzależniona od częstotliwości i intensywności pracy włożonej w treningi łucznicze. Opanowanie prawidłowej techniki zajmuje sporo czasu i wymaga dużych nakładów cierpliwości. Równie wymagające jest opanowanie celności strzału. Umiejętność ta wymaga nie tylko dobrej sprawności fizycznej, ale także koncentracji, spokoju i wyciszenia. 

Precyzji oddawanych strzałów nie da się opanować w krótkim czasie, bez profesjonalnej pomocy, dlatego warto skorzystać z doświadczenia trenerów łucznictwa sportowego. Prawidłowa technika w łucznictwie przychodzi z czasem, dlatego wśród wielu cech pożądanych w tym sporcie są cierpliwość, systematyczność, umiejętność wyciszenia się czy dokładność w wykonywaniu elementów treningu.

Zdj. główne: Vince Fleming/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*