Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie - znamy program sportowy!

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie - znamy program sportowy!

Po długim czasie oczekiwania zatwierdzony został w końcu wstępny program organizowanych w Krakowie oraz Małopolsce III Igrzysk Europejskich 2023. Polskiej delegacji podczas spotkania z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Rzymie liderował wicepremier Jacek Sasin.

Przypomnijmy, że decyzja narodowych komitetów zrzeszonych w EOC o tym, że Igrzyska będą odbywały się właśnie w Grodzie Kraka, zapadła już 23 czerwca 2019 w Mińsku. Dotychczas zorganizowane zostały dwie edycje tego turnieju – pierwsza miała miejsce w Baku (2015), zaś podczas drugiej, zakończonej przed rokiem, zawodnikom przyszło rywalizować w stolicy Białorusi. Reprezentowana w sumie przez 151 sportowców Polska zdobyła wówczas 14 medali, na które złożyły się trzy złote, jeden srebrny oraz dziesięć brązowych krążków.

Lista dyscyplin wypada nieco bardziej okazale, aniżeli ta z 2019 roku, zatem w Krakowie zobaczymy kilka nowych konkurencji. Sportowcy z niespełna 50 krajów zmierzą się w łucznictwie, pływaniu artystycznym, badmintonie, koszykówce 3×3, piłce ręcznej plażowej, tańcu sportowym – breaking, kajakarstwie (slalom, sprint), kolarstwie (MTB i szosowe), szermierce, gimnastyce, judo, karate, pięcioboju nowoczesnym, bieganiu górskim, rugby 7-osobowym, strzelectwie sportowym, skokach narciarskich na igielicie, wspinaczce sportowej, tenisie stołowym, triathlonie, siatkówce halowej i plażowej, podnoszeniu ciężarów, a także zapasach. Wiadomo jednak, że Polacy nie wezmą udziału w pływaniu i lekkoatletyce. Decyzja ta jest podyktowana faktem, iż w 2023 odbywają się Mistrzostwa Świata w pływaniu, zaś jeśli chodzi o „Królową Sportu”, istnieje spora szansa, że na Igrzyska nie przyjechaliby czołowi zawodnicy, o czym poinformował pełnomocnik prezydenta ds. sportu Janusz Kozioł.

Wszystkim zależy na tym, aby zarówno poziom sportowy, jak i organizacyjny był możliwie najwyższy, wobec czego planowana jest rekonstrukcja niektórych obiektów. Polski rząd obiecał podobno wspomóc modernizację stadionu Wisły Kraków, a także dofinansować budowę nowej, 50-metrowej pływalni, drugiego toru na Kolnej oraz strzelnicy. Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że jest to wydarzenie o randze państwowej i poza zdobyciem jak największej liczby medali, celem będzie również pokazanie światu, że Polska jest krajem, który warto odwiedzać.

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *