Czym kierować się przy wyborze rakiety tenisowej?

Czym kierować się przy wyborze rakiety tenisowej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rakieta to najważniejszy element wyposażenia każdego tenisisty. Odpowiednio dopasowana, będzie gwarantować należyty komfort w czasie rozgrywki. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Ciężar

Jeżeli chodzi o wagę rakiety tenisowej, dostępne na rynku produkty tego typu dzieli się na:

  • Modele ważące poniżej 270 g – charakteryzują się one tym, że podczas rozgrywania meczu należy włożyć nieco więcej energii w uderzenie piłki. Jednocześnie lekka rakieta pozwala na dokładne jej wyczucie i zapewnia sprawny zamach.

  • Modele ważące między 270 a 300 g – w przypadku takich rakiet do czynienia mamy z mniejszą siłą niezbędną do wykonania uderzenia. Są one stabilne i nie obciążają nadgarstka.

  • Modele ważące powyżej 300 g – takie rakiety pozwalają na pewne, silne uderzenia. Dodatkowo skutecznie odciążają nadgarstek.

Balans

Parametr ten odpowiada za to, gdzie znajduje się środek ciężkości rakiety. Do wyboru są tutaj następujące rozwiązania:

  • Na rączkę – rakiety tego typu są ciężkie i gwarantują słabe, ale precyzyjne uderzenie.

  • Na główkę – takie rakiety są lekkie i zapewniają mocne, lecz nieco mniej precyzyjne uderzenie.

  • Neutralne – to kompromis pomiędzy 2 powyższymi rozwiązaniami.

Długość

Jeżeli chodzi o ten parametr, do wyboru mamy rakiety:

  • Standardowe – ich długość wynosi między 69 a 71 centymetrów. Przyczyniają się one do zwiększenia dynamiki gry.

  • Długie – ich długość przekracza 71 centymetrów. Gwarantują one silne, precyzyjne uderzenie.

Główka

W rakietach tenisowych do czynienia możemy mieć z następującymi rodzajami główek:

  • Małe – ich rozmiar jest mniejszy niż 630 centymetrów kwadratowych. Gwarantują one nieco mniejszą siłę uderzenia, przy jednoczesnej dużej kontroli nad piłką. To dobre rozwiązanie dla osób zaawansowanych.

  • Średnie – ich rozmiar waha się od 630 do 660 centymetrów kwadratowych. Zapewniają równowagę między kontrolą nad piłką i siłą uderzenia. Najlepiej nadają się dla początkujących graczy.

  • Duże – mają wielkość między 660 a 720 centymetrów kwadratowych. Cechuje je wygodna powierzchnia odbicia piłki oraz nieco większa siła uderzenia. Najczęściej wybierają je osoby starsze.

Rama

Do wyboru są 3 grubości ram rakiet tenisowych:

  • Poniżej 23 milimetrów (cienkie) – przeznaczone są one dla profesjonalistów mogących się poszczycić perfekcyjną techniką odbicia.

  • Między 23 a 25 milimetrów (cienkie) – najlepiej nadają się dla osób początkujących oraz tych, które w tenisa grają jedynie rekreacyjnie.

  • Powyżej 25 milimetrów (grube) – przeznaczone są one dla osób starszych.

Rozmiar rączki

Rozmiar rączki rakiety tenisowej powinien być dopasowany do wielkości dłoni. Gwarantuje to bowiem pewny chwyt i skutecznie redukuje ryzyko przeciążenia nadgarstka. Jak dopasować wielkość rączki? W tym celu należy zmierzyć odcinek pomiędzy środkiem dłoni a końcem palca serdecznego.

Naciąg

Im naciąg jest lżejszy, tym możliwe staje się mocniejsze odbijanie piłki. Mocniejszy zapewnia natomiast lepszą kontrolę nad nią. Naciąg może być:

  • Naturalny – do jego produkcji wykorzystuje się owcze lub krowie jelito. Tego typu naciąg charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz elastycznością. Do jego wad zalicza się niską odporność na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

  • Syntetyczny – tego typu naciąg produkowany jest najczęściej z nylonu. Materiał ten jest wytrzymały i charakteryzuje się dobrymi właściwościami dynamicznymi. Do czynienia możemy mieć także z naciągiem poliestrowym, który jest niezwykle cienki i trwały. Niestety po czasie może tracić swoją elastyczność. Na rynku spotkać można się także z naciągiem wielowłóknistym. Jego główną zaletą jest wysoka wydajność. Kolejna propozycja to naciąg hybrydowy umożliwiający dopasowanie strun poziomych i pionowych do indywidualnych potrzeb. Ostatnie z dostępnych rozwiązań to naciąg o mieszanej strukturze, który zapewnia dobrą przyczepność i rotację piłki.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*