Beach soccer – wszystko, co musisz wiedzieć o plażowej odmianie piłki nożnej

Beach soccer – wszystko, co musisz wiedzieć o plażowej odmianie piłki nożnej
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie jest także rozgrywana poza wielkimi stadionami. Jak wyglądają zasady gry w piłkę nożną plażową?

Beach soccer – historia dyscypliny

Początków beach soccera należy szukać w Brazylii. To właśnie w tym regionie świata rozpoczęto towarzyską grę w piłkę nożną na plaży, która doprowadziła do oficjalnego założenia dyscypliny i ustalenia zasad gry w 1992 roku.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej plażowej rozegrano w 1995 roku na plaży Copacabana w Rio De Janeiro. Od tego czasu tytuł mistrzowski dzierży Brazylia, której passę przerwała dopiero w 2001 roku Portugalia, która jest także aktualnym zwycięzcą imprezy.

Od 2009 roku turniej rozgrywany jest co dwa lata, a początek tegorocznych zmagań zaplanowano na 19 sierpnia w Moskwie. Po emocjonujących eliminacjach, polskiej reprezentacji mężczyzn nie udało się awansować do turnieju. Beach soccer nie jest dyscypliną olimpijską, choć starania o włączenie plażowej piłki nożnej do panteonu najlepszych konkurencji świata trwają od kilku lat.

BEACH SOCCER???? PIŁKA NOŻNA PLAŻOWA…

Woda, słońce, plaża, wakacyjna atmosfera i wielkie piłkarskie emocje – trudno…

Opublikowany przez Uczniowski Klub Sportowy ORLIK Wiązownica Piątek, 28 sierpnia 2015

Podstawowe zasady gry w piłkę nożną plażową

Regulamin rozgrywania meczu beach soccer jest stosunkowo podobny do tradycyjnej wersji piłki nożnej. Mecz rozgrywa się na pokrytym piaskiem boisku o głębokości maksymalnie 50 centymetrów i wymiarach 35–37 metrów szerokości na 35–37 metrów długości.

Umieszczone na liniach końcowych bramki mają wysokość 2,2 metra i szerokość 5,5 metra. Każdy z meczów trwa 36 minut podzielonych na 3 12-minutowe tercje. Na boisku spotkanie rozgrywa 5 zawodników z każdej drużyny. Każdy zespół ma także 7 rezerwowych graczy, którzy mogą wejść na zmianę w dowolnym momencie meczu.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Co ciekawe, w beach soccerze nie może być remisu. W przypadku braku rozstrzygnięcia zwycięstwa w podstawowym czasie, sędzia zarządza dogrywkę, trwającą dodatkowe 3 minuty. Jeśli w tym czasie nie zostanie wyłoniony zwycięzca, rozpoczyna się seria rzutów karnych prowadzonych na zasadzie złotego gola (czyli zdobycia jednobramkowej przewagi po którejkolwiek kolejce).

Prowadzenie rozgrywki beach soccera

Grę rozpoczynają zawodnicy w polu, którzy muszą przebić się przez linię obrony przeciwników. Podczas meczu sędzia może ukarać gracza żółtą lub czerwoną kartką za zagranie wbrew fair play. W przeciwieństwie do tradycyjnej wersji piłki nożnej, zawodnika, który otrzyma dwie żółte kartki lub jedną czerwoną i zostanie wykluczony z meczu, może zastąpić inny gracz z ławki rezerwowych.

W związku z dynamiką całej gry zawodnicy nie mają wyznaczonego limitu fauli, jednak podobnie jak w piłce ręcznej każdy może zostać ukarany 2-minutowym wykluczeniem z gry – wtedy drużyna przeciwna rozpoczyna grę od rzutu wolnego.

Interesującym elementem beach soccer są stałe fragmenty. Rzut wolny może zostać przyznany po faulu, zagraniu ręką, błędzie zmiany lub przetrzymaniu piłki przez bramkarza. Zasada ta dotyczy przepisu, według którego bramkarz wznawiający grę od swojej bramki ma na wyrzucenie lub kopnięcie piłki tylko 5 sekund.

Rzuty karne dyktuje się po faulu lub zagraniu ręką we własnym polu karnym, a jego egzekutorem powinien być sfaulowany gracz, chyba że nie pozwala mu na to stan zdrowia. W przeciwieństwie do piłki nożnej, linia wykonywania rzutu karnego znajduje się na 9 metrze.

Foto wyróżniające: Umberto Rotundo / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*