Dlaczego warto suplementować witaminę B9?

Dlaczego warto suplementować witaminę B9?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W sklepach i aptekach dostępne jest mnóstwo preparatów mających dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Najczęściej kupowanymi suplementami są zdecydowanie magnez, oraz kompleksy witamin z grupy B, także te zawierające w swoim składzie witaminę B9. Dlaczego warto ją przyjmować i jakie ma właściwości?

Czym jest witamina B9?

Witamina B9 na rynku dostępna jest w formie kwasu foliowego, który jest jej syntetycznym odpowiednikiem. W przyrodzie witamina ta występuje pod postacią folianów, a organizm nie jest w stanie jej wytworzyć samodzielnie – musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Kwas foliowy produkowany w laboratorium charakteryzuje się znacznie lepszą przyswajalną i większą stabilnością nawet w wysokich temperaturach; może być ponadto przyjmowany niezależnie od spożywanych posiłków czy napojów, bowiem większość składników pokarmowych nie zaburza jego struktury. Ludzki organizm ma zdolność przetwarzania syntetycznej witaminy B9 do 5 – metylotetrahydrofolianu, związku który ze względu na bycie biologicznie czynnym, może wywierać realny wpływ na komórki oraz przenikać barierę krew mózg.

Dlaczego warto suplementować witaminę B9?

Dostarczanie witaminy B9 jest niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze ona między innymi udział w syntezie nukleotydów wykorzystywanych do produkcji oraz odbudowy DNA, a tym samym reguluje procesy naprawcze na poziomie komórkowym i może zapobiegać wystąpieniu niektórych typów nowotworów. Substancja ta reguluje także poziom homocysteiny we krwi, umożliwiając jednocześnie jej przekształcenie do metioniny – odpowiedni poziom tych związków jest niezbędny do utrzymania układu krwionośnego w dobrej kondycji. Kwas foliowy jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jako że jest jednym z najistotniejszych składników biorących udział w syntezie neuroprzekaźników. Jego niedobór jest więc silnie związany z problemami psychicznymi oraz zaburzeniami takimi jak depresja, choroba Alzheimera czy nerwice lękowe.

Witamina B9 jest także niezwykle istotna z punktu widzenia płodności – zajmuje bardzo ważną rolę w procesie spermatogenezy, a jej niedobór prowadzi do trudności ze spłodzeniem potomka także u kobiet. Jej suplementacja jest wskazana u osób planujących macierzyństwo, ale także u Pań, które już spodziewają się dziecka. W pierwszym okresie życia płodowego kwas foliowy zapewnia prawidłowy rozwój cewy nerwowej – struktury, z której następnie powstaje rdzeń kręgowy oraz mózg.

Źródła kwasu foliowego

Ze względu na to, że kwas foliowy odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie człowieka, warto mieć kontrolę nad jego ilością w codziennej diecie. Największe zapotrzebowanie na witaminę B9 wykazują przy tym osoby palące tytoń, nadużywające alkoholu, nastolatki i młodzież oraz kobiety w ciąży i to one powinny ją suplementować. Naturalnie składnik ten można znaleźć w:

  • drożdżach,
  • grochu, brukselce, jarmużu,
  • żółtku kurzego jaja,
  • awokado,
  • zielonych szparagach.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*