Węzły wędkarskie, czyli jak umiejętnie wiązać haczyki i przypony

Węzły wędkarskie, czyli jak umiejętnie wiązać haczyki i przypony
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiązanie węzłów to umiejętność, którą powinien posiąść każdy pasjonat wędkowania, choć wbrew pozorom ten proces wcale do łatwych nie należy. W jaki sposób można skutecznie zawiązać haczyk na ryby? Oto krótki poradnik!

Węzły wędkarskie – bez nich ani rusz

Czy wiązanie węzłów oraz łowienie ryb faktycznie mają ze sobą aż tyle wspólnego? Jak najbardziej! Do tej pory nikt nie był w stanie wynaleźć genialnego kleju lub taśmy, dzięki którym moglibyśmy trwale połączyć haczyki z żyłką lub dwie żyłki ze sobą. Entuzjaści łowienia ryb są więc zdani na węzły wędkarskie – najlepszy i najskuteczniejszy spośród znanych obecnie sposobów na wiązanie haczyka. Pomimo że jest to pozornie bardzo prosta umiejętność, to nawet najbardziej doświadczeni rybacy mogą mieć problem z jej opanowaniem.

Węzły wędkarskie – rodzaje

Na początek warto zapoznać się z rodzajami węzłów wędkarskich, których jest naprawdę sporo. Węzły różnią się od siebie ze względu na ich zastosowanie – zupełnie inaczej wygląda sprzęt przeznaczony do zamocowania haczyka, krętlika, sztucznych przynęt czy taki używany do ponownego połączenia zerwanej żyłki. Każdy z nich posiada własną charakterystykę i właściwości. Wśród najchętniej wykorzystywanych przez wędkarzy węzłów można wymienić:

  • Simple Blood – stosowany do łączenia dwóch odcinków żyłek,
  • Trilene – powszechnie uznawany za najmocniejszy spośród węzłów do łączenia krętlików i agrafek. Jest to odmiana tzw. Węzła Końcowego przeznaczona do bardzo małych haczyków,
  • Snelling – polecany węzeł, świetnie sprawdzający się przy łączeniu haczyka i żyłki, 
  • Palomar – wykorzystywany w wędkowaniu „na muchę”.

Nie wszystkie rodzaje węzłów sprawdzą się w jednakowym stopniu. Wystarczy przytoczyć zazwyczaj unikany przez wędkarzy węzeł Overhand, charakteryzujący się bardzo niską wytrzymałością. Przed wybraniem się na ryby warto zatem zwrócić uwagę na sprzęt, który będzie towarzyszył nam w uprawianiu naszego hobby.

Węzły wędkarskie – jak zawiązać haczyk?

Specjalistyczny sprzęt odgrywa znaczącą rolę, ale w wędkowaniu kluczowe okażą się zawsze nasze umiejętności manualne. Niewłaściwie wykonany węzeł może uprzykrzyć nawet najlepiej zapowiadający się wypad na ryby – zerwana linka i wysunięty haczyk czy połknięcie przynęty przez rybę to tylko niektóre sposób szerokiej gamy przykładów. W każdej z wymienionych sytuacji wędkarz traci nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim dumę i szansę na złowienie swojego wymarzonego okazu. Wobec tego regularna praca nad podnoszeniem własnych kompetencji w zakresie wiązania węzłów z pewnością się opłaci – jak mówi popularne porzekadło, trening czyni mistrza!

Podczas wiązania węzłów wędkarskich warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przed zaciśnięciem węzła linka powinna być zwilżona, a żyłka lekko naprężona. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów – węzły powinny być zaciskane spokojnie, przy pomocy powolnych ruchów. Pamiętajmy również, że im więcej węzłów na lince, tym będzie ona mniej wytrzymała. Najistotniejsza w nauce wiązania węzłów jest regularność – tylko w ten sposób można opanować do perfekcji tą niełatwą umiejętność!

Zdj. główne: Susan Holt Simpson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*