„Rybka na zimno”. Renesans wędkowania spod lodu!

„Rybka na zimno”. Renesans wędkowania spod lodu!

Tegoroczna zima zaskoczyła Polaków zaspami śniegu oraz wyjątkowo mroźnymi dniami. Wielu mogło narzekać na warunki atmosferyczne jak za dawnych lat, jednak z pewnością znaleźli się i tacy, którzy od dłuższego czasu z wielką niecierpliwością wyczekiwali nadejścia polarnego klimatu. Poza amatorami białego szaleństwa w postaci jazdy na nartach czy desce snowboardowej, z minusowej temperatury bardzo chętnie korzystają również wędkarze.

Wędkarstwo podlodowe pobiło w tym sezonie rekordy popularności. Powrót klasycznej, mroźnej zimy sprawił, że zalewy pokryła gruba warstwa lodu (w niektórych miejscach wynosząca nawet do 15 cm!), co w mgnieniu oka stało się rajem dla miłośników łowienia ryb. Ratownicy z całego kraju od tygodni przestrzegają jednak, by nawet najbardziej doświadczeni wędkarze zachowywali szczególną ostrożność podczas ulubionej aktywności, wszak łowienie w przeręblu nie należy do najbezpieczniejszych dyscyplin i wymaga specjalnego przygotowania.

Wędkarze łowiący pod lodem muszą być gotowi na kontakt z arktyczną wodą. Przed potencjalnym zagrożeniem chroni ich m.in. specjalny strój i nie mówimy tutaj bynajmniej o typowo zimowym ubiorze. Powszechnie wykorzystywane są grube kombinezony, podobne do tych używanych przez marynarzy, dzięki którym można przebywać w wodzie bez ryzyka zamarznięcia czy utonięcia. Niezbędny jest również sprzęt do stworzenia sobie w lodzie otworu, czyli tzw. świder. Z uwagi na bezpieczeństwo, wywiercony przerębel nie powinien mieć więcej niż 20 cm szerokości.

O wielkim zainteresowaniu wędkarstwem podlodowym najlepiej świadczy pokaźna i stale rosnąca liczba zawodów w tej dyscyplinie. W ostatnich dniach wędkarze z kół PZW Miasto oraz Zadębie Skierniewice rywalizowali ze sobą w Podlodowych Mistrzostwach Łowienia Ryb, w Cieszanowicach odbyły się z kolei Podlodowe Mistrzostwa Piotrkowa Trybunalskiego, zaś na zamarzniętym stawie w Rochnie rozegrano Mistrzostwa Brzezińskiego Koła PZW. Wszystko wskazuje na to, że choć zima zdaje się powoli zmierzać ku końcowi, wędkowanie spod lodu zostanie z nami na dłużej. Pod warunkiem, że w przyszłym roku również dopisze pogoda, a zbiorniki wody znów zostaną pokryte lodem.

W niedzielę (21/02/2021) Zarząd Koła nr 12 Piotrków-Miasto był organizatorem Podlodowych Mistrzostw Piotrkowa…

Opublikowany przez PZW Koło Piotrków Miasto Niedziela, 21 lutego 2021

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *