Rodzaje wędek – jak wybrać odpowiednie wędzisko do metody połowu?

Rodzaje wędek – jak wybrać odpowiednie wędzisko do metody połowu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Udany połów zaczyna się od dobrego sprzętu. Wybór odpowiedniej wędki to najtrudniejsze zadanie. Abyś nie tracił czasu, sporządziliśmy listę wędek, które najlepiej sprawdzą się w zależności od okoliczności.

Przed zakupem wędki należy ustalić kilka czynników, które pomogą Ci zdecydować, jaki sprzęt do wędkowania ostatecznie wybrać. Uwzględnij zatem:
•  metodę połowu, jaką zamierzasz się posługiwać;
•  rodzaj łowiska, który zamierzasz wybrać (rzeka, jezioro, staw itp.);
•  fundusze, jakie chcesz przeznaczyć (sprzęt wędkarski może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych).

W niniejszym artykule podpowiadamy, w jakiego typu wędki powinieneś się zaopatrzyć, uwzględniając przede wszystkim dwa pierwsze czynniki.

Wędki spławikowe

To typ wędek charakteryzujący się sporą długością, lecz na które nie zaleca się zakładać zbyt ciężkich przynęt. Wędki spławikowe dzieli się na:
•  bolońskie – długość od 4 do 9 m. Przeznaczona dla metody bolońskiej, czyli łowieniu bardziej okazałych ryb. Aby ją zastosować, należy przygotować długie wędzisko ze spławikiem i ciężkim zestawem. Występują tutaj dwie metody rzutu: zza pleców (daleki rzut pasujący do szerszych zbiorników wodnych) i spod siebie (rzut krótki, blisko brzegu). Tyczkę należy pochylać i unosić, aby zachęcać ryby do brania przynęty. Przed połowem należy rzucić zanętę.
•  wędki match – do metody odległościowej (długość około czterech metrów). Idealna na stawy, jeziora, rzeki;
•  baty;
•  tyczki;
•  teleskopowe.

Tyczka

Sprzęt dla profesjonalistów, często stosowany na zawodach. Te drogie wędki (ich cena może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych) zbudowane są z kilkunastu elementów, a ich długość to kilkanaście metrów. Żyłka przyczepiana jest do szczytówki topu – od niego zależy jej rozmiar. Sprawdzi się na łowach przybrzeżnych, z samego faktu jej długości, lecz nie powinno to nikogo zniechęcać. Jej zaletą jest dokładne wygruntowanie łowiska, co na pewno się opłaci. Jeżeli wybierzemy tę opcję, dobrze byłoby zaopatrzyć się w kilka topów do tyczki.

Baty

Jest to rodzaj wędek teleskopowych pozbawionych kołowrotka. W związku z tym szczytówka wyznacza nasz zasięg. Do bata przywiązujemy żyłkę. Ich długość może wynosić od dwóch do dziesięciu metrów. Służą wobec tego do połowów przybrzeżnych. To właśnie na wędki bez kołowrotków nasi przodkowie przez dziesiątki lat łowili leszcze i płocie. Najlepiej sprawdzi się tu metoda spławikowa.

Wędki spinningowe

Zasadniczo wędki spinningowe sprawdzają się w wielu okolicznościach. Są to wędki złożone z kilku części. Ich końcówki mają odpowiednią wytrzymałość i elastyczność. Dlatego właśnie najchętniej wykorzystuje się wędki spinningowe do połowu dużych, drapieżnych ryb (pstrąg, szczupak). Metoda polega na zarzuceniu sztucznej przynęty. Wśród tego rodzaju wędek występują kolejne podtypy m.in.:
•  ultralekkie – waga przynęty do 15 gramów;
•  lekkie – do 30 gramów;
•  średnie – do 50 gramów;
•  ciężkie – powyżej 50 gramów.

Wędki te nadają się do połowu z brzegu oraz innych lokalizacji. Wędki spinningowe nie imponują jednakże długością, która waha się w okolicach 2-2,5 metra. Korzystając z niej, unikajmy zatem przybrzeżnych chaszczy (szuwar).

Ostatnio często na moich LIVE pytacie o sprzęt na pstrąga.
➡️Jaką wędkę wybrać?
➡️Jaki kołowrotek?
➡️Plecionka czy…

Opublikowany przez Tylko Spinning Marcin Kotowski Fishing Poniedziałek, 1 lutego 2021

Wędki gruntowe

Bardzo popularny i prosty rodzaj połowu. Wędki te mają wagę rzutu od 80 do 120 gramów. Wpasowuje się zarówno na wody spokojne, jak i o silniejszym nurcie. Mają one miejsca na kołowrotki, są teleskopowe i złożone z kilku części. Rozmiar gruntówek sięga od dwóch do czterech metrów. Należy wybrać także odpowiedni kołowrotek, żyłkę i stojak na wędkę z sygnalizatorem (zestaw tych dwóch części można dostać w sklepie). Sprawdzą się idealnie do połowu uwielbianych karpi.

Wędki morskie

Przeznaczone do połowów morskich. Nie mogą pochwalić się zbytnią długością, gdyż sięgają od 2 do 4 metrów. Najważniejsza jest tu kwestia ciężaru wyrzutowego, za najodpowiedniejszą przyjęło się wagę od 120 do 250 gramów.

Wędki na lód

Odmiennym rodzajem wędek są wędki do łowienia na lodzie, oczywiście tylko w odpowiednich miejscach, np. z mola, łódki, w bezpiecznej przerębie. Zasadniczo bardzo przypominają inne, typowe rodzaje wędek z tą różnicą, że są krótkie (około pół metra), a cena jest niezbyt wysoka. Można zakupić wędkę wyposażoną w końcówki elektryczne, aby zachęcać ryby do wzięcia.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*