Nurkowanie jaskiniowe – podwodna przygoda dla żądnych przygód

Nurkowanie jaskiniowe – podwodna przygoda dla żądnych przygód
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nurkowanie jaskiniowe to jedna z najpopularniejszych atrakcji we Francji. Wyposażeni w sprzęt do nurkowania zanurzamy się w głąb innego, podwodnego świata, pełnego jaskiń, podziemnych korytarzy, dawnych obiektów, które zalała woda. 

Rodzaje nurkowania 

Nurkowanie jaskiniowe nie jest jednorodną dyscypliną, wystarczy spojrzeć na sam cel – turystyczny bądź eksploracyjny. W zależności od niego każde zejście pod taflę wody będzie wymagało innego przygotowania, my jednak skupimy się na tym pierwszym, czyli nurkowaniu „przygodowym”.

Zwiedzanie jaskiń

Pierwszą i najczęściej kojarzoną z nurkowaniem opcją jest właśnie podróż w głąb podwodnych jaskiń. W tym przypadku warto jednak zaznaczyć, że poza pięknymi widokami, których z pewnością uświadczy nurek, wyprawa ta niesie ze sobą liczne utrudnienia.

Należy przetransportować do wejścia jaskini sprzęt, który pozwoli nam w ogóle zejść niżej. Kolejną przeszkodą będzie sam sposób dostania się do szczeliny, czasem może to wymagać zastosowania technik alpinizmu jaskiniowego. Takie przygody to prawdziwe wyzwanie trwające wiele godzin.

Odwiedzanie źródeł

Podwodne źródła stanowią najbardziej przystępną opcją dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z nurkowaniem. W Polsce można się udać w tym celu w Tatry, a dokładnie do Wywierzyska Bystrej oraz Jaskini Kasprowa Niżnia, gdzie organizowane są podwodne zejścia. Woda jest nam bardzo przejrzysta, a cały proces wyprawy zdecydowanie mniej skomplikowany. 

Nurkowanie w ponorach

Ponory to wydrążone przez wodę głębiny pośrodku lasów i trudno dostępnych miejsc. Nurkowanie zawsze odbywa się z prądem, ale droga powrotna wiedzie pod strumień, z tego też powodu nurkowanie w ponorach jest dość niebezpieczne i organizacja takiej wyprawy powinna mieć swoje uzasadnienie.

Nurkowanie w przeszłości

Jeżeli ktoś chciałby się przygotować przed wyprawą do jaskiń albo interesują go po prostu inne tematy – takie jak zalane kopalnie, relikty przeszłości, obiekty z czasów II wojny światowej, czyli wszelkie przestrzenie skonstruowane przez człowieka – może się udać przede wszystkim na Śląsk oraz do województwa świętokrzyskiego, ale podobnej podróży w czasie można doświadczyć, jeśli podrążymy w okolicach pod Warszawą lub Krakowem.

Niebezpieczeństwa

Trzeba jednak pamiętać, że zejście pod taflę wiąże się z ryzykiem. Należy wobec tego zawsze uwzględniać takie rzeczy jak:

  • odległość od otworu,
  • limit ilości gazów,
  • ciemność i przejrzystość wody,
  • ewentualną możliwość zgubienia drogi powrotnej i zabezpieczenie się w takim przypadku,
  • głębokość jaskiń (znaczna część turystycznych nie powinna przekraczać 40 metrów, warto jednak mieć ten aspekt na uwadze).

Zdj. główne: Jakob Owens/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*