Modelarska diorama, czyli jak stworzyć prawdziwe dzieło sztuki

Modelarska diorama, czyli jak stworzyć prawdziwe dzieło sztuki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Modelarstwo to hobby, które uprawiają nieliczni, łączy w sobie zamiłowanie do techniki, historii i zdolności plastyczne. Jedną z modelarskich odmian jest diorama przypominająca małe dzieła sztuki.

Czym jest diorama?

Mogłoby się zdawać, że efekty pasji modelarskiej to sklejanie figurek, składanie modeli i konstruowanie budowli. Diorama to coś zdecydowanie więcej. Mówi się, że ta sztuka to wyższy poziom modelarstwa. Polega na tworzeniu tematycznych makiet modelarskich. Najbardziej popularne są te odnoszące się do historii np. II wojny światowej czy konkretnych bitew, jednak nie jest to zasada. Makiety mogą dotyczyć dowolnego tematu i być w pełni inwencją twórczą modelarza. W ofercie sklepów modelarskich są gotowe zestawy, które należy złożyć, oraz narzędzia, które pomogą stworzyć własną makietę. Dioramy składają się z głównej planszy, na której umieszcza się kolejne elementy: figurki, samochody, budynki, pojazdy wojenne. Makieta jest trójwymiarowa i powstaje według konkretnej skali.

Najpopularniejsze rodzaje dioram

Tematyka historyczna i militarna to najczęściej wybierane motywy modelarskie. Pozwalają na odtwarzanie najmniejszego szczegółu i tworzenie wydarzeń historycznych na własnych oczach. Do najpopularniejszych makiet należą: 

  • Dioramy lotnicze, czyli modele przedstawiające lotniska, hangary, samoloty i katastrofy lotnicze. 
  • Dioramy kolejowe przedstawiające pociągi, kolejki, trasy kolejowe, lokomotywy czy dworce kolejowe. 
  • Dioramy historyczne, na których prezentowane są wydarzenia i postaci historyczne, bitwy, oblężenia miast, władcy i ich średniowieczne zamki.
  • Dioramy samochodowe, czyli makiety z samochodami, historycznymi pojazdami, torami wyścigowymi i garażami. 
  • Dioramy militarne stanowiące najczęściej element makiety historycznej, przedstawiają wyposażenie wojsk, czołgi, umundurowanie żołnierzy, bazy wojskowe czy poligony.

Do ciekawego rodzaju dioram należy zaliczyć również makiety, na których umieszczone są modele zwierząt w konkretnej skali.

Skale makiet modelarskich

Rozmiar, jaki przyjmuje konkretna diorama, to skala, która informuje o poziomie zmniejszenia poszczególnych elementów. Porównuje się ją przez zmierzenie rzeczywistego obiektu i wielokrotności, o jaką zmniejszono model. Dla początkujących modelarzy rekomenduje się tworzenie makiet w skali 1/72 lub 1/35. Najokazalsze dioramy mogą być aż 87 razy mniejsze od oryginalnych rozmiarów elementów.

Jak stworzyć własną dioramę?

Najważniejszym elementem dobrej dioramy jest solidna podstawa, na której zostanie wykonana makieta. Materiałem może być sklejka lub płyta pilśniowa. Istotnym elementem podstawy jest rama, która zamyka i chroni całą konstrukcję. Na podstawie umieszcza się materiał, na którym będzie powstawać konstrukcja. Może to być na przykład styropian. Jest on o tyle łatwy w użyciu, że bez większego wysiłku i z pomocą najprostszych narzędzi można w nim wyciąć dowolny kształt. Na styropian przykleja się warstwy papieru gazetowego, tworząc podłoże dioramy: pagórki, wzniesienia, krzywizny i wgłębienia prezentowanego terenu. Nawierzchnią dioramy mogą być różne materiały, w zależności od zapotrzebowania i wizji modelarza. Papier ścierny świetnie sprawdzi się jako asfalt, a trociny, żwir czy piasek stworzą nieco bardziej historyczne podłoże. Wszystkie elementy umieszczane na makiecie mocuje się za pomocą kleju. Po budowie podłoża i terenu makiety można zacząć montaż poszczególnych części dioramy, takich jak postaci, pojazdy czy budynki. Pogłębienie trójwymiarowego charakteru makiety pomoże w bardziej realistycznym odbiorze. Taki efekt można uzyskać przez stworzenie odpowiedniego tła makiety.

Akcesoria pomocne przy tworzeniu dioramy

Podczas budowy makiety modelarskiej przyda się nóż do papieru, szpachla, podkład, klej modelarski, farba, lakier, rozpuszczalnik czy preparat wykańczający i zabezpieczający całą dioramę.

Zdjęcie główne: Alena Darmel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*