Suplementacja na masę – czy jest skuteczna?

Suplementacja na masę – czy jest skuteczna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób chce poprawić swoją sylwetkę i uzyskać większą masę mięśniową. Same ćwiczenia nie są jednak w stanie zapewnić satysfakcjonujących rezultatów, bo do wzrostu mięśni potrzebne są odpowiednie proporcje białka, czy węglowodanów. Nie zawsze wszystkie składniki można dostarczyć w samym pożywieniu. Kiedy potrzebna będzie suplementacja na masę i czy może być skuteczna?

Suplementacja na masę, czyli budowanie masy mięśniowej od podstaw

Wiele osób zastanawia się, jak układać dietę na masę mięśniową. Otóż zasada jest prosta. Do zapotrzebowania kalorycznego wyliczonego indywidualnie dla danej osoby należy doliczyć ok. 15%. Nie można przy tym przybierać więcej niż 0,5-1% masy ciała na tydzień. Dzięki temu można uniknąć zwiększania masy tkanki tłuszczowej. Aby to było możliwe oprócz diety na masę mięśniową, należy pamiętać o odpowiednim treningu siłowym i ogólnorozwojowym wysiłku fizycznym, czyli treningu aerobowym, dzięki któremu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej. W okresie budowania masy warto sięgnąć też po odżywki białkowe, takie jak białko serwatkowe, a w przypadku wegetarian – białko sojowe. Należy pamiętać o podaży białka i węglowodanów. Szacuje się, że powinno się przyjmować od 1,8 do 2 g białka na kilogram masy ciała, co stanowi 20-25% energii z białka. Energia z węglowodanów powinna wynosić 55-60%, a energia z tłuszczy – 15-30%.

Poznaj suplementy, które przyczyniają się do budowania masy mięśniowej

Białko serwatkowe wpływa na zwiększenie masy mięśniowej. Ma bardzo dobrą biodostępność i jest dobrze przyswajalne. Hydrolizat białka serwatkowego polecany jest na regenerację mięśni po treningu. Odżywki białkowe powinny być stosowane, jeśli ilość białka w diecie jest zbyt mała. To główny budulec mięśni, który przyspiesza regenerację, naprawę mikrouszkodzeń mięśni i syntezę białek. Podaż białka jest ważna i ma wpływ na masę ciała oraz wzrost mięśni, ale dla osób, u których metabolizm jest przyspieszony ważna jest podaż zarówno białka, jak i węglowodanów. Ektomorficy muszą zadbać o uzupełnienie diety i odżywka białkowa nie jest w tym przypadku wystarczająca. Do budowania masy mięśniowej potrzebują odżywek węglowodanowo-białkowych. Gainery zazwyczaj dostarczają węglowodany i białka w proporcji 4:1, a odżywki typu bulk – 1:1. Do rozbudowy masy mięśniowej potrzebne są nie tylko dieta i suplementy, ale również regularne ćwiczenia. Trzeba też z czasem zwiększać liczbę powtórzeń. Tu pomocne są najlepsze suplementy, które zawierają substancje przedtreningowe. Pomagają opóźnić zmęczenie mięśni. Takie działanie ma np. tlenek azotu, który uwalnia się z aminokwasu argininy. Jabłczan cytruliny także gwarantuje efekt pompy mięśniowej, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i napływ krwi do trenowanych partii mięśniowych. Bardzo ważnym suplementem sportowym jest także kreatyna przyjmowana po treningu siłowym. Zwiększa produkcję testosteronu i kortyzolu we krwi i przyczynia się do wzrostu mięśni, siły, szybkości i zwinności. Te hormony budujące mięśnie są niezbędne do uzyskania masy mięśniowej, która będzie satysfakcjonująca. Najlepsze suplementy diety na masę odpowiadają za uzupełnienie ewentualnych niedoborów, niezbędnych aminokwasów i wpływają na wzrost masy mięśniowej. Suplement tribulus terrestris zawierający wysokie stężenie saponin steroidowych przyczynia się do zwiększenia syntezy i wydzielania testosteronu. Wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i sprzyja zwiększeniu masy mięśniowej. Dzięki niemu budowanie masy mięśniowej może być łatwiejsze. Powinny po niego sięgnąć osoby ćwiczące z niedoborem cynku, ponieważ jest wzbogacony o ten składnik, który wspiera układ odpornościowy. Tribulus terrestris rośnie w Azji, Afryce i częściowo w Europie, także w Polsce. Enzym z tej rośliny dzięki zawartości saponin steroidowych przyczynia się do zwiększonej produkcji hormonu luteinizującego, który z kolei pobudza gonady do większej produkcji testosteronu. W połączeniu z ćwiczeniami wpływa to na większy wzrost mięśni.

Aminokwasy rozgałęzione i ich wpływ na masę mięśniową

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które przyczyniają się do rozwoju mięśni u osób aktywnie uprawiających sport. Warto wiedzieć, że leucyna, izoleucyna i walina stanowią 14% aminokwasów w mięśniach i to właśnie one przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej. Suplementy pomagające zbudować masę mięśniową nie powinny zastępować prawdziwego pożywienia. Są jedynie uzupełnieniem zbilansowanej diety na masę. Aby zbudować masę nie wystarczy sięgnąć po beta-alaninę zmniejszającą uczucie zmęczenia w trakcie treningu, czy HMB, bo istotne jest zadbanie nie tylko o mięśnie, ale o cały organizm. Stąd spożycie kalorii z pożywienia musi być na odpowiednim poziomie. Warto sięgać po produkty mające niską zawartość tłuszczu. Suplementy na masę mięśniową wpływają na aktywację syntezy białek mięśniowych i rozwój komórek mięśniowych. Budowanie masy nie jest procesem krótkotrwałym i wymaga czasu. Organizm wytwarza nowe białka w procesie syntezy białek mięśniowych dzięki BCAA i odbudowuje włókna mięśniowe.

Suplementacja na masę mięśniową – kiedy sięgnąć po aminokwasy rozgałęzione i inne suplementy?

Suplementacja na masę niewątpliwie pozwala zbudować masę mięśniową w połączeniu z odpowiednim planem treningowym i zbilansowaną dietą. Kiedy zatem warto sięgnąć po produkty przyczyniające się do rozwoju masy mięśniowej? Gdy trzeba spożyć odpowiednią ilość białka czy też kalorii, a nie można dostarczyć ich z pożywienia w danym momencie. Zatem gdy masz napięty harmonogram i chcesz uzupełnić niedobory po treningu, wpłynąć na regenerację mięśni, by móc przystąpić do kolejnego, sięgnij po suplementy przyczyniające się do rozwoju masy mięśniowej.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*