Najpowszechniejsze mity dotyczące żywienia sportowców – czy Ty także w nie wierzysz?

Najpowszechniejsze mity dotyczące żywienia sportowców – czy Ty także w nie wierzysz?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najnowsze badania naukowe i opinie specjalistów pokazują, że nie wszystkie popularne twierdzenia dotyczące diety zawodników mają odniesienie do rzeczywistego  odżywiania sportowca. 

Białkowe suplementy budują większą tkankę mięśniową 

Organizm poddawany intensywnemu wysiłkowi fizycznemu potrzebuje stosunkowo duże ilości białka. Ma ono wpływ na siłę mięśni i ich wytrzymałość, ale nie musi to być jednoznaczne z budowaniem nowej tkanki mięśniowej.

Aktywnemu organizmowi powinno się dostarczać około 150 gramów białka dziennie, w przypadku mężczyzn dawka ta może być większa. Taką dawkę można bez większego problemu przyjąć w samym pokarmie. Z tego powodu białkowe suplementy i ich zalety dla organizmu są jedynie mitem, który ma zachęcić do zakupu produktu. Nie zwiększają one  rzeczywistych efektów. Eksperci podkreślają, że wzrost masy mięśniowej zdecydowanie lepiej jest stymulowany przez trening siłowy, dodatkowe obciążenie lub ćwiczenia w interwałach.

Dieta bezglutenowa pomaga zwalczyć problemy jelitowe

Unikanie w codziennym jedzeniu produktów zawierających gluten jest rekomendowane osobom cierpiącym na celiakię. Na każde inne schorzenie ilość produktów zbożowych w diecie nie ma wpływu. Problemy jelitowe mogą być wynikiem silnego stresu lub problemami z trawieniem trudno przyswajalnych węglowodanów, takich jak oligo-, di- i monosacharydy oraz polioli. Substancje te mają bardzo długi proces trawienia w ludzkim organizmie, który może sprawiać, że zaczynają fermentować w układzie pokarmowym. 

Najpowszechniejszymi produktami, które zawierają tego typu składniki, są jabłka, cebula, czosnek, mleko czy pszenica. Problemy jelitowe sportowców mogą także wynikać z nietolerancji laktozy, jednak stosowanie diety bezglutenowej nie rozwiąże tego problemu.

Zawodnicy nie powinni przyjmować kofeiny ze względu na jej działanie moczopędne

Jeden z powszechnych mitów, który nie ma żadnego odzwierciedlenia w prawdziwym przygotowaniu zawodnika. Wbrew pozorom napoje zawierające kofeinę są nieodłącznym elementem diety sportowca. Choć jej działanie moczopędne jest niepodważalne, to korzyści płynące z jej stosowania są znacznie większe. 

Kofeina pobudza organizm do pracy, posiada wartość energetyczną i jest świetnym stymulantem przed treningiem czy na dwie godziny przed zawodami. Wypłukiwane przez kawę czy zieloną herbatę minerały można szybko uzupełnić, jednocześnie nie pozbawiając organizmu dodatkowego bodźca do działania.

Dieta wegańska może mieć negatywny wpływ na wyniki sportowe 

Kolejnym powszechnym mitem jest szkodliwość stosowania diety wykluczającej produkty zwierzęce. Zdaniem niektórych zawodników organizm bez białka zwierzęcego ma mniej siły i słabszą wytrzymałość fizyczną. Takie myślenie jest błędne, bowiem dieta wegańska jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w taki sam sposób jak mięso czy ryby.

W przypadku wegan produkty zawierające białko są zastępowane między innymi warzywami strączkowymi. Istotnym aspektem w kwestii stosowania diety roślinnej jest także uzupełnianie aminokwasu leucyny, która pomaga budować tkankę mięśniową. Wykluczenie z diety mięsa, nabiału i ryb zmniejsza jej przyjmowanie o 50%, dlatego wegańscy zawodnicy powinni zadbać o zwiększenie jej poziomu, spożywając duże ilości produktów sojowych, orzechów czy strączków.

Zdjęcie główne: Ketut Subiyanto/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*