Koktajle energetyczne dla sportowców – sposób na szybki zastrzyk energii i dodatkowe wzmocnienie organizmu

Koktajle energetyczne dla sportowców – sposób na szybki zastrzyk energii i dodatkowe wzmocnienie organizmu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Napoje energetyczne – czy to właściwy sposób nawodnienia? I dlaczego zyskują coraz większą popularność? Odpowiadamy! 

zdjęcie

Energetyki a inne napoje 

W pierwszej kolejności musimy odróżnić popularne napoje izotoniczne od napoi energetyzujących. Te drugie zaś należy znów podzielić na napoje tradycyjne i nowoczesne. 

Napoje energetyczne mają za zadanie pobudzić organizm. Stąd często ich słodki smak, ponieważ zawierają cukier, są gazowane, bezalkoholowe itd. Zazwyczaj (choć nie jest to obowiązek) zawierają kofeinę. Ich celem jest tymczasowe polepszenie zdolności kognitywnych (skutecznego myślenia w sytuacjach nagłych, a więc na przykład podczas jazdy samochodem), zwiększać uwagę i często poprawić nastrój pijącego. 

Jednakże w dobie dzisiejszego zróżnicowania jesteśmy zobowiązani oddzielić nowoczesne napoje energetyzujące od tradycyjnych. Do tych drugich należą: kawa, herbata, cola (pamiętajmy, że cola została wynaleziona pod koniec XIX wieku) itp. Korzysta z nich niemal cała populacja: do śniadania, obiadu, w przerwie od pracy itd. 

Drugi rodzaj to coraz częściej stosowane, tak zwane energetyki. Jest to specyficzna mieszanka tauryny i argininy, czasem z dodatkiem kofeiny, z różną ilością cukrów. Do najpopularniejszych marek należą: Tiger, Red Bull, Monster itd. Przynależą one do grupy tzw. żywności funkcjonalnej. Ich celem jest szybkie poprawienie reakcji, wydolności organizmu oraz koncentracji.

Napoje izotoniczne

Ten rodzaj napoju ma inne właściwości, lecz powszechnie często jest mylony z tak zwanymi energetykami. W jego przypadku głównymi zadaniami są:

  • nawodnienie organizmu,
  • dostarczenie elektrolitów,
  • uzupełnienie witamin oraz soli mineralnych.

Widać zatem, że izotoniki niewiele mają wspólnego z napojami energetycznymi. Mają za zadanie uzupełniać płyny, które są wydalane przez organizm w czasie ćwiczeń. Energetyki z kolei mają pobudzać użytkownika. Pytanie: czy można je także stosować w trakcie ćwiczeń fizycznych?

Energetyki a ćwiczenia fizyczne

Powszechnie uważa się, że wsparcie treningu napojami energetyzującymi jest rozwiązaniem sensownym w odpowiednich ilościach. Powodów jest kilka: poprawiając koncentrację jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenia z lepszą techniką; napój pobudza organizm przed treningiem, wzmacnia nastawienie psychiczne (zwłaszcza kiedy złapiemy przysłowiowego lenia). Czasami wspomagają także regenerację potreningową. Wsparte odpowiednią dietą, energetyki mogą przynieść zaskakujące korzyści. 

Szczególnie często wykorzystuje się je w sportach wytrzymałościowych, gdzie przez dłuższy czas trzeba być pobudzonym. Piłka nożna, koszykówka, rowerzyści, a nawet pływacy potrafią spożyć wzmacniającą dawkę kofeiny i tauryny, aby być przygotowanym do ćwiczeń. 

Energetyk to nie herbata!

Mimo wszystko należy pamiętać, że działania energetyka, choć tak pożądane, mogą również przynieść skutki odwrotne. Nadmierne ich spożywanie może doprowadzić między innymi do:

  • arytmii serca,
  • problemów sercowo-naczyniowych,
  • nadciśnienia,
  • problemów ze snem,
  • zaburzeń fizjologicznych,
  • wymiotów,
  • drgawek,
  • a nawet doprowadzić do uzależnienia.

zdj. główne: Min An/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*