Dlaczego należy uzupełniać magnez po wysiłku fizycznym?

Dlaczego należy uzupełniać magnez po wysiłku fizycznym?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Intensywny trening obciąża każdy organizm. Po jego zakończeniu należy więc szybko uzupełnić utracone mikroelementy. Jednym z takich składników odżywczych jest magnez.

Magnez a wysiłek fizyczny

Podczas treningu wraz z potem organizm traci wiele cennym mikroelementów. Ich niedobór może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego po zakończonych ćwiczeniach zawodnik powinien zadbać o ich natychmiastowe uzupełnienie. Jednym z tak istotnych składników odżywczych jest magnez. Jego rola w organizmie jest szczególnie istotna w trakcie i po zakończeniu wysiłku fizycznego. Magnez odpowiada za metabolizm tkanki mięśniowej, co w praktyce oznacza jej prawidłową przemianę i eksploatację. Niedobór składnika może prowadzić do bolesnych skurczy, które są znane jako „zakwasy”. Magnez utracony podczas intensywnych ćwiczeń może negatywnie wpływać na koncentrację, poziom nawodnienia czy kurczliwość mięśni, która odpowiada za ochronę stawów i kości przed potencjalnymi urazami.

Rola magnezu w organizmie sportowca

Magnez jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu każdego organizmu, jednak osoby aktywne fizycznie powinny zwrócić szczególną uwagę na poziom mikroelementu w swoim ciele. Wysiłek fizyczny wzmaga proces rozpadu i utraty magnezu, dlatego po zakończeniu ćwiczeń należy uzupełnić występujące niedobory. Wraz z potem zawodnicy tracą niewielką ilość magnezu, jednak badania wykazały, że przy wydłużonym i intensywnym wysiłku poziom ten zwiększa się trzykrotnie.

Prawidłowy poziom magnezu w organizmie pozwala utrzymać odpowiednią pracę gospodarki elektrolitowej i nawodnić organizm, zmniejszyć zakwaszenie przetrenowanych mięśni, utrzymać dobre samopoczucie, poprawić odporność organizmu oraz kontrolować poziom glukozy we krwi. Pierwiastek można dostarczać organizmowi nie tylko za pomocą zbilansowanej diety, ale także regularnej suplementacji. Osoby chcące zadbać o poziom magnezu powinny wykluczyć lub zminimalizować częstotliwość przyjmowanie niektórych produktów.

MAGNEZ od Power system – sport:
🔹 Zapobiega skurczom
🔹 Regeneruje
🔹 Uspokaja
🔹 Wpływa korzystnie na układ krążenia

Opublikowany przez ENC SPORT – odżywki-suplementy Poniedziałek, 22 czerwca 2020

Jak dostarczyć organizmowi magnez?

Eksperci z zakresu dietetyki doszukują się przyczyn największych niedoborów magnezu w nieodpowiednim jadłospisie. Organizm osoby aktywnej fizycznie ma znacznie większe zapotrzebowanie na konkretne pierwiastki, dlatego należy zwiększyć ich ilość w diecie. Do produktów, które mają wysoką zawartość magnezu, można zaliczyć wyroby pełnoziarniste, między innymi brązowy ryż, płatki owsiane, kaszę gryczaną czy jęczmienną oraz chleb żytni, orzechy laskowe, pestki dyni, migdały, pistacje, prażony słonecznik, banany, pomarańcze, jabłka, kakao, warzywa strączkowe, natkę pietruszki, marchew, sałatę czy brokuły. Magnez zawarty w tych produktach bierze udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, co może zmniejszać odczuwany stres, ułatwić zasypianie, zwiększyć liczbę godzin głębokiego snu, poprawić proces regeneracji organizmu i polepszyć samopoczucie. Magnez można także uzupełniać syntetycznymi preparatami, które zawierają w sobie dodatkowo witaminę B, wapń, potas oraz fosfor.

Utrzymywanie poziomu magnezu w trakcie ćwiczeń

Oprócz uzupełnienia utraconego składnika po treningu warto zadbać także o prawidłowy poziom przez cały czas trwania ćwiczeń. Kwestia ta dotyczy szczególnie osób trenujących długo i intensywnie, na przykład do biegu maratońskiego. W czasie kilku godzin przygotowań należy zadbać o dostarczanie organizmowi elektrolitów i wody, a także magnezu czy węglowodanów. Podczas krótkiej przerwy w treningu można zjeść banana, garść orzechów lub surową marchewkę. Dbając o utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie, należy także unikać szkodliwych produktów, które wypłukują mikroelement z organizmu. Do tego typu środków należy między innymi alkohol, czarna herbata, kawa czy papierosy.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*